استاندارد CE چیست ؟

نوشته شده در تاریخ1399-04-06 توسط 2531
دوست داشتن4

در این مقاله سعی می شود که چگونگی مطابقت یک محصول با الزامات کیفیت، ایمنی، بهداشت و محیط زیست اتحادیه اروپا و دستورالعمل جانمایی استاندارد CE بر روی محصول، شرح داده شود.

منظور از نشان استاندارد CE که بر روی بسیاری از محصولات موجود در حوزه اقتصادی اروپا (EEA) دیده می شود در واقع گواهی ارزیابی آن محصول از جهت رعایت نمودن الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست برطبق استاندارد ملی اروپا است. در واقع گواهی استاندارد CE بیانگر انطباق محصول با استانداردها و قوانین موجود در اتحادیه اروپاست و محصولی که دارای استاندارد CE باشد مجوز عرضه و فروش در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه ی اقتصادی اروپا (EEA) البته به جز کشورهای سوئیس و لیختن اشتاین را پیدا می کند استاندارد CE در واقع استاندارد ملی اروپا محسوب می شود.

واژه CE مخفف کلمه فرانسوی Conformité Européne به منظور تایید و تطابق اروپایی می باشد می توان گفت که علامت اختصاری استاندارد CE، برگرفته از عبارت Community European به معنای اروپای متحد می باشد. واژه معادل رایج در رابطه با این نشان نیز CE Marking می باشد. وجود گواهی استاندارد CE بدین معنا نمی باشد که این محصول در منطقه (EEA) تولید شده، بلکه نشان دهنده ارزیابی کیفی و فنی محصول مطابق با استاندارد ملی اروپا قبل از عرضه به بازار است و محصول دارای الزامات قانونی برای فروش در اتحادیه اروپا می باشد. از طریق نشان استاندارد CE اطمینانی از کیفیت و ایمنی حاصل می شود.

اهمیت وجود نشان استاندارد CE برروی یک محصول، قابلیت فروش در منطقه ی اقتصادی اروپا برای سایر تولیدکنندگانی است که در کشورهای دیگر، این استاندارد را کسب می کنند و محصول خود را در منطقه (EEA) به فروش می رسانند. همین امر سبب شده تا استاندارد CE درسراسر جهان حتی برای کسانی که با منطقه (EEA) آشنا نمی باشند، قابل تشخیص باشد با این حال، بسیاری از صادرکنندگان غیراتحادیه اروپا هنوز هم در مورد این واقعیت و تاثیر آن در کسب و کار خود بی اطلاع هستند.

وارد کننده یا تولید کننده، به منظور رعایت مقررات ایمنی و پیروی از قوانین لازم برای حفظ کسب و کار خود، ملزم به انجام اقدامات لازم در جهت اثبات انطباق محصول با مفاد بخشنامه نشان استاندارد CE می باشند که در صورت اخذ گواهینامه CE، ضمیمه مفاد بخشنامه نشان CE به همراه محصول جهت بررسی های بیشتر نیز ضروری می باشد. می توان گفت که اخذ گواهینامه CE هم برای کسب و کارها و هم برای مصرف کنندگان منطقه  اقتصادی اروپا نوعی امتیاز و مزیت محسوب می شود.
مزیتی که از جهت کسب و کار و بیزینس در منطقه (EEA) برای محصولات CE درنظر گرفته می شود این است که درواقع محصولات با نشان استاندارد CE بدون هیچ محدودیتی می توانند در این منطقه به خرید و فروش برسند و مزیتی که برای مصرف کنندگان محصولات دارای نشان CE وجود دارد، ; کسب اطمینان از تاییدات بهداشتی و ایمنی های صورت گرفته از طریق نشان استاندارد CE بر روی کالا می باشد.

می توان گفت که نشان استاندارد سی ای به عنوان بخشی از یک قانون منطبق با قوانین اتحادیه اروپا است که به طورکلی توسط سازمان های مرتبط با بازار داخلی منطقه، صنعت و کارآفرینی مورد نظارت قرار می گیرد. همچنین در جهت محدود کردن موارد خطرناک زیست محیطی نیز این نشان از طریق اداره کل محیط زیست اداره می شود. وجود استاندارد سی ای (CE) بر روی یک محصول به مقامات دولتی نشان می دهد که محصول به احتمال زیاد به طور قانونی در بازار کشورشان قرار گرفته است. اگر بخواهیم به طور دقیق با نحوه عملکرد نشان استاندارد CE آشنا شویم باید بگوییم که این نماد نوعی تاییدیه و استاندارد ملی اروپا می باشد که قبل از به فروش رسانیدن محصول در بازار اروپا می بایستی آن را اخذ نمود. در واقع علامت CE درج شده بر روی کالا نشان دهنده این است که این محصول:

  1. تمامی الزامات مرتبط با محصولات CE اروپایی را شامل می باشد و محصولات تولیدی دارای انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اتحادیه اروپا میباشد
  2. دارای تاییدیه کلی از نظر استاندارد های اجرایی و ایمنی منطبق با قوانین استاندارد ملی اروپا می باشد.
  3. هیچ گونه خطری از لحاظ ایمنی و بهداشت و محیط زیست ندارد.

به این مجموعه قوانین درواقع اساس ایجاد گواهینامه استاندارد CE می باشد اصطلاحا Product Directives می گویند. به طورکلی Product Directives شامل استاندارها وقوانینی اعم ازمشخصات فنی و دیگر استاندارها می باشد که توسط چندین سازمان مرتبط با استاندارد اروپا تشکیل شده است.

لازم به ذکر است که تمامی محصولات نیازی به گواهی استاندارد CE نمی باشند، بلکه فقط آن دسته از محصولاتی که شامل دستورالعمل های خاصی می باشند ملزم به دریافت نشان “CE” بر روی محصولات خود می باشند.

چه محصولاتی که نیازمند درج گواهی استاندارد CE بر روی کالاهای خود می باشند؟ 

به طورکلی میتوان گفت که نشان استاندارد CE تنها برای آن دسته از محصولاتی که شامل یک یاچند مورد از مفاد Product Directives می باشند الزامی می باشد.حتی اگر محصول شما خارج از منطقه (EEA) تولید شده باشد، شما می بایستی از مفاد مرتبط با قوانین درج نشان CE آگاهی پیدا کرده و درصورت لزوم محصول شما باید نشان استاندارد CE را اخذ نماید در نتیجه، تمامی محصولاتی که در منطقه اتحادیه اروپا فروخته می شوند، صرفا نیازمند این نشان استاندارد نمی باشند. نشان “CE” برروی محصولاتی چون: تجهیزات الکتریکی، اسباب بازی ها، مواد منفجره غیرنظامی تا دستگاه های پزشکی الزامی می باشد.

لیست کامل این محصولات عبارتند از:

  • دستگاه های پزشکی ایمپلنت 
  • وسایل قابل استفاده با سوخت گازی
  • تجهیزات طراحی شده درزمینه کابل کشی و ساختمانی  
  • محصولات مرتبط با طراحی های زیست محیطی 
  • تجهیزات سازگار با الکترومغناطیس
  • مواد منفجره غیرنظامی 
  • بویلر یا دیگ های آب گرم
  • یخچال و فریزرهای خانگی
  • آسانسورو بالابرها
  • دستگاه و ماشین آلات مکانیکی
  • ابزارهای اندازه گیری و مخازن تحت فشار
  • لوازم پزشکی
  • تجهیزات ساطع کننده نوردر محیط زیست 
  • باسکول های وزنی غیراتوماتیک
  • تجهیزات حفاظت شخصی
  • تجهیزات رادیویی و مخابراتی 
  • ایمنی اسباب بازی ها
  • مواد خطرناک درصنایع برق و الکترونیک 
  • وسایل حمل و نقل تفریحی
  • و دیگرموارد...

همچنین نشان استاندارد CE برای این موارد نیاز نمی باشد:

  • مواد شیمیایی 
  • داروسازی
  • محصولات آرایشی و مواد غذایی

نحوه درج نشان استاندارد CE بر روی کالا:

اگر شما هم به عنوان یک تولیدکننده سعی در درج علامت استاندارد CE برروی محصول خود دارید باید 6 مرحله را پشت سربگذارید.

پیش از درج نشان استاندارد CE برروی محصول خود در ابتدا باید دستورالعمل های جدید اتحادیه اروپا یا همان (EU New Approach Directives) را درارتباط با محصول خود مطالعه نمایید. در واقع روندی که در ادامه به منظور درج نشان استاندارد CE برروی محصول خود اتخاذ می کنید، به دستورالعمل هایی که در مورد محصول شما اعمال می شود بستگی دارد.

  1. انتخاب قوانین و دستورالعمل های مرتبط با حوزه فعالیت شما
  2. الزامات و قوانین مرتبط با محصول خود را بررسی ومطالعه نمایید
  3.  شناسایی ارزیابی های جداگانه توسط سایر سازمان های مربوطه
  4. آزمایش محصول و بررسی تاییدیه های مرتبط
  5. بررسی،تهیه و آماده سازی اسناد فنی محصول (درواقع گزارشاتی از نتایج آزمایش محصول می باشد)
  6. درج علامت استاندارد CE برروی محصول خود و تهیه EU Declaration of Compliance (اعلامیه اتحادیه اروپا) 

استفاده از نشان استاندارد CE:

پس از ارزیابی های انجام شده و درج نشان استاندارد CE برروی محصول روند درج علامت تمام می شود.

در اینجا به نکات و قوانین مرتبط با این موضوع می پردازیم:

  • به عنوان تولید کننده، گواهینامه استاندارد CE می بایستی تنها توسط تولیدکننده و یا نمایندگی های مجاز تهیه و درج شود.
  • نشان استاندارد سی ای تنها برای محصولاتی که منطبق با دستورالعمل های جدید اتحادیه اروپا یا همان (EU New Approach Directives) می باشند، اعمال می شود.
  • با اخذ نشان CE، تولیدکننده ملزم به اجرای تمامی دستورالعمل های قابل اجرا ومرتبط با آن محصول می باشد.
  • درج هرگونه علامت غیر مرتبط با این نشان که سبب گمراه شدن و ناخوانا بودن علامت اصلی شود ممنوع می باشد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا، درصورت بروز هرگونه تخلف و استفاده نادرست از این موضوع، فرد یا گروه خاطی مورد مجازات های کیفری شدیدی قرار می دهند.

برچسب: استاندارد
ارسال نظر
پاسخ دهید
محصولات مرتبط
CoolBitX
‎ریال31,000,000
کول ولت اس (Cool Wallet S) یک کیف پول سخت افزاری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ساخت شرکت CoolBit X است و از بلوتوث و تکنولوژی NFC برای اتصال به تلفن هوشمند IOS یا Android شما استفاده می کند. همانطور که می دانید...
LEDGER
‎ریال39,000,000
کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) محبوب ترین و امن ترین کیف پول دیجیتالی برای ارزهای دیجیتال (بیت کوین و سایر رمز ارزها) است. از این کیف پول جهت سرمایه گذاری و یا تریدینگ (خرید و فروش ارزهای دیجیتال) استفاده می شود. این...
OneOdio
‎ریال46,000,000
هدفون بیسیم Fusion A70 Red یک هدفون دی جی حرفه ای بسیار باکیفیت است. این هدفون برای همه ی کاربردها از قبیل کاربردهای خانگی و حرفه ای، دی جی و آهنگ سازی و هنگام ورزش طراحی شده است. این هدفون یکی از...
مقاله های مرتبط

استاندارد Rohs چیست ؟

توسطمهدی محسنی 8338 1399-10-07
ادامه مطلب

استاندارد FCC چیست ؟

توسطمسعود علیرضایی 6766 1399-04-19
ادامه مطلب

ورود/ثبت نام

فهرست

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم