کیف پول سخت افزاری چیست؟

نوشته شده در تاریخ1399-12-06 توسط 1872
دوست داشتن18

کیف پول سخت افزاری یکی از کلیدی ترین و اصلی ترین مولفه های سیستم بلاکچین است. هدف اصلی استفاده از این کیف پول ها امنیت و کارآیی کافی در هنگام استفاده از شبکه ی بلاکچین می باشد. از آن جایی که در دنیای ارز دیجیتال، ذخیره سازی امن دارایی، یکی از عوامل مهم محسوب می شود، استفاده از کیف پول های سخت افزاری می تواند به عنوان یک راهبرد مناسب برای تامین امینت دارایی های دیجیتال تلقی گردد.

در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد چیستی کیف پول های سخت افزاری و هرآن چه که باید در مورد کیف پول های سخت افزاری بدانید را برای شما آماده کرده ایم پس با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

مواردی که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد به شرح زیر است:

  • کیف پول سخت افزاری چیست؟
  • کلید خصوصی چیست؟
  • چرا باید از کیف پول های سخت افزاری استفاده کرد؟
  • محدودیت های کیف پول های سخت افزاری چیست؟
  • چگونه می توان کیف پول سخت افزاری تهیه کرد؟

کیف پول سخت افزاری چیست؟

برای درک بهتر، می توانیم کیف پول های سخت افزاری را به یک حساب بانکی تشبیه کنیم. با این تفاوت که این حساب بانکی از نوع دیجیتال می باشد. با استفاده از «کیف پول سخت افزاری» قابلیت ارسال، دریافت و مدیریت ارزهای دیجیتال، برای کاربران فراهم می گردد. این ولت های فیزیکی در ابعاد و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند. برای مثال کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس بسیار شبیه USB است. 

کیف پول سخت افزاری یکی از امن ترین روش های نگه داری ارزهای دیجیتال محسوب می گردد. در واقع، زمانی که شما از یک کیف پول سخت افزاری استفاده می نمایید، دسترسی به کوین های شما به واسطه ی این کیف پول، رمزنگاری (encrypt) می گردد. لذا، این رمزنگاری موجب امن تر شدن این محصولات نسبت به کیف پول های آنلاین (Online Wallet) شده است. 

زمانی که کاربران از کیف پول های آنلاین به جای کیف پول های سخت افزاری استفاده می کنند، دسترسی آن ها به کیف پول  تنها به صورت آنلاین صورت می پذیرد. بنابراین، اگر وب سایت مربوطه هک شود، خطر از دست دادن کوین های شما نیز وجود دارد. این در حالی است که کیف پول های سخت افزاری با استفاده از فضای ذخیره سازی آفلاین، خطر بسیار کم تری را  از این بابت متوجه خود می سازند.

علاوه بر این،کیف پول های سخت افزاری با استفاده از یک لایه محافظتی اضافه تر که از طریق پین کد (PIN) صورت می گیرد، در برابر استفاده غیر مجاز از دارایی کابرانش محافظت به عمل می آورد. پس، اگر کیف پول سخت افزاری شما دزدیده یا گم شود، بدون وارد کردن آن پین کد، هیچ کس اجازه دسترسی به دارایی های شما را نخواهد داشت. با استفاده از عبارت های بازیابی یا همان سید (seed) امکان دسترسی مجدد به ارزهای دیجیتال محیا می گردد. در ادامه به نحوه استفاده از عبارت های بازیابی نیز خواهیم پرداخت.

کیف پول های سخت افزاری را می توان دستگاه هایی به منظور ذخیره ایمن کلید های خصوصی در نظر گرفت. در ادامه توضیحاتی در مورد کلید های خصوصی نیز ارائه می گردد. این نوع کیف پول ها، ایمنی بیش تری نسبت به کیف پول های دسکتاپ یا تلفن های هوشمند دارند، و همان گونه که پیش از این نیز توضیح داده شد، امنیت بیش تر این محصولات به دلیل وجود دسترسی آفلاین به جای اتصال آنلاین است. همین خصوصیت، سبب کاهش میزان قابل توجهی از حمله های بدافزارها و هکرها می گردد چرا که امکان  دسترسی از راه دور به دستگاه از این طریق به صورت چشم گیری کاهش می یابد. 

زمانی که کابران تراکنشی را انجام می دهند، این تراکنش به کیف پول سخت افزاری ارسال می گردد. (مرحله ی 1 در تصویر زیر) توجه داشته باشید که معامله هم چنان کامل صورت نگرفته است. در این مرحله، تراکنش باید توسط کلید خصوصی شما به تایید برسد. کاربران در صورت درخواست، صحت و درستی میزان مبلغ و آدرس مورد نظر را تایید می نمایند و سپس به نرم افزار (2) ارسال می گردد. در نهایت آن اطلاعات به شبکه ی ارزدیجیتال ارسال می شود.(3)

مراحل تایید تراکنش توسط کیف پول سخت افزاری

تفاوت اصلی که در میان کیف پول های رمزنگاری شده سنتی و کیف پول های سخت افزاری وجود دارد، فرم فیزیکی کیف پول های سخت افزاری است. از آن جایی که این نوع کیف پول ها در دنیای واقعی و ملموس و عینی می باشند، در هنگام خرید نیز می توانید به صورت کلی آن ها را بررسی نمایید تا متناسب با نیاز و سبک زندگی خود مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

کلید خصوصی (private key) چیست؟

کلید خصوصی شما، در واقع گذرنامه ی شما برای ورود به سیستم ارزهای دیجیتال و شبکه های بلاکچین است. کلید خصوصی از بسیاری از جهات، عملکردی بسیار شبیه یک کلید واقعی دارد. با استفاده از کلید خصوصی، دسترسی به اطلاعات و دارایی های شما مهیا می گردد. امنیت نگه داری کلید خصوصی از آن جهت حائز اهمیت است که اگر شخص دیگری نیز اطلاعات کلید خصوصی شما را داشته باشد، می تواند از کوین و دارایی های شما سرقت انجام دهد. هم چنین اگر شما کلید خصوصی خود را گم کنید، به هیچ وجه امکان دسترسی به دارایی های خود نخواهید داشت، چرا که هیچ گونه گزینه ای برای بازیابی کلید خصوصی فراموش شده در شبکه ای با ساختار غیر متمرکز (decentralized) وجود نخواهد داشت. در ضمن، بانکی نیز وجود نخواهد داشت که بتوانید پیگیری های خود را از آن طریق انجام دهید.

بنابراین، نکته اصلی که برای کاربران ارزهای دیجیتال فوق العاده با ارزش است، نگه داری کلید های خصوصی به صورت مخفی و ایمن می باشد. جای تعجب نیست که هکرها و کلاه برداران دائما در حال تلاش برای پیدا کردن راهی برای سرقت دارایی کاربران هستند. آن ها با استفاده از تکنیک های فیشینگ و بدافزارهای متعدد در صدد سرقت اطلاعات و دارایی های کاربران ارز دیجیتال می باشند.

ذخیره و نگه داری کلید های خصوصی شما بسیار ساده است؛ چرا که آن ها فقط تعدادی از رشته های اعداد و حروف هستند؛ می توان آن ها را بر روی برگه ای نوشت و در جایی امن نگه داری کرد.

چرا باید از کیف پول سخت افزاری استفاده کرد؟

کیف پول هایی که کلیدهای خصوصی کاربران را در کامپیوترهای متصل به اینترنت یا گوشی های هوشمند نگه داری می کنند، دارایی آن ها را در معرض حملات گسترده قرار می دهند. چرا که بدافزارها همان گونه که پیش از این نیز به آن پرداخته شد، قابلیت شناسایی چنین دستگاه هایی را پیدا می کنند و سپس به تخلیه منابع مالی و دارایی کاربران می پردازند. 

اما، یک کیف پول سخت افزاری دارای لایه های محافظتی بیشتری نسبت به کیف پول های آنلاین یا گرم است. همین امر سبب می شود که حتی اگر کسی موفق به دست یابی کیف پول شما شود، در نهایت با پین کدی مواجه می شود که باز هم از اطلاعات شما محافظت می کند. در ضمن، اگر ترکیب نامشخص و نادرستی از این پین کد به دفعاتی وارد گردد، اغلب دستگاه ها ریست می شوند.

به طورکلی، وجوهی که به طور مستمر در جریان گردش قرار نمی گیرند، تبدیل به سهام نمی شوند و یا معامله نمی شوند، بایستی در حافظه های سرد یا همان (Cold Storage) نگه داری گردند. کیف پول های سخت افزاری، وسیله ای مناسب برای دست یابی به این هدف برای کاربران است. 

در صورت دزدیده شدن و یا تخریب کیف پول، می توانید با کمک سیدهای بازیابی کیف پول سخت افزاری مذکور بر روی کیف پول جدیدی ارزهای دیجیتال تان را بازیابی نمایید. و این یکی از بزرگترین مزایای کیف پول های سخت افزاری است.

محدودیت های کیف پول سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری نیز همانند سایر ابزارهای ذخیره سازی، ویژگی های خاص خود را دارند. در حالی که آن ها یکی از امن ترین دستگاه ها برای ذخیره و نگه داری کوین ها می باشند، هم چنان محدودیت هایی برای آن ها وجود دارد. کیف پول های سخت افزاری تعادلی بین امنیت و کاربری برقرار می کنند. با این که تاکنون، هیچ گونه هک موفقیت آمیزی کلید های خصوصی را در یک کیف پول سخت افزاری به صورت کاملا عینی و واقعی بازیابی نکرده است، اما زمانی که هرگونه نقطه ضعفی مبنی بر آسیب پذیری چنین دستگاه هایی به تولید کنندگان گزارش شود، آن ها به سرعت در صدد بهبود وضعیت دستگاه خود می پردازند. البته این بدان معنا نیست که آسیب پذیری این دستگاه ها غیر ممکن است، چرا که گزارشاتی مبنی بر حملاتی علیه محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری نیز وجود دارد. ولی در عمل هک کردن کیف پول های سخت افزاری بسیار بسیار سخت تر از کیف پول های گرم یا آنلاین است.

حملات Supply Chain می توانند در تضعیف امنیت دستگاه بسیار موثر عمل نمایند. این موارد زمانی اتفاق می افتند که پیش از تحویل کیف پول سخت افزاری خریداری شده به کاربر اصلی، هکر یا سارق، به کیف پول دسترسی داشته باشد و به این ترتیب، زمانی که کاربر کوین یا ارزی را درون کیف پول خود واریز نمود، آن ها اقدام به دستکاری در کیف پول می نمایند. بنابراین به شما خواننده ی گرامی اکیدا توصیه می کنیم برای خرید کیف پول سخت افزاری از فروشگاه های معتبر اقدام نمایید.

محدودیت دیگری که برای این گونه کیف پول ها  وجود دارد، این است که این نوع کیف پول ها، هیچ شخص ثالثی را مسئول وجوه شما نمی دانند. و حضانت کیف پول سخت افزاری خریداری شده از همان ابتدا تنها به عهده ی خود شماست. اما این بدان معنی نیست که اگر مشکلی پیش بیاید، دیگر راهی برای استفاده وجود نخواهد داشت. در واقع شما خودتان بانک شخصیتان را دارید.

نکات کلی برای امنیت کیف پول سخت افزاری شما

به طور کلی، برخی دستورالعمل های مهم برای ایمن نگه داشتن ارزهای دیجیتال بر روی یک کیف پول سخت افزاری وجود دارند. بدیهی است که اولین قدم مطمئن شدن از امنیت و سلامت فیزیکی ظاهری دستگاه است. علاوه بر این، کاربران می بایستی نسخه ی سیستم عامل دستگاه خود را همواره به روز نگه دارند. چرا که، معمولا هدف شرکت های سازنده ی این دستگاه ها از به روزرسانی نسخه های خود، بهبود مشکلات و ارتقای کیفی امنیت ولت فیزیکی شماست.

هرگز کیف پول سخت افزاری دست دوم نخرید.

با توجه به این که کیف پول های سخت افزاری نقش مهمی را در استراتژی سرمایه گذاری شما در بلاکچین ایفا می کنند، توصیه می شود که از خرید هرگونه دستگاه دست دوم و استفاده شده خودداری نمایید. در غیر این صورت، امکان هک و استفاده از کیف پول سخت افزاری شما وجود خواهد داشت.

تذکر بسیارمهم: حملات فیشینگ یکی از ابتدایی ترین و متداول ترین حملات است. لذا، توصیه ما به شما کاربران این است که هرگز عبارت های بازیابی (Recovery Seed) خود را در اختیار شخص دیگری قرار ندهید. چرا که ممکن است کلاه برداران خود را به عنوان سازنده ی دستگاه معرفی نمایند و از شما اطلاعاتی چون عبارات بازیابی را درخواست کنند.

چگونه می توان یک کیف پول سخت افزاری خریداری کرد؟

خرید کیف پول سخت افزاری از فروشگاه اینترنتی فارسی مارکت

با توجه به فراوانی مدل ها و تنوع محصولات، فروشگاه های متعددی کیف پول های سخت افزاری را به فروش می رسانند. فروشگاه اینترنتی فارسی مارکت، به عنوان نماینده رسمی شرکت های لجر، کول ولت و ترزور یکی از معتبرترین مراجع برای خرید کیف پول سخت افزاری با تضمین اصالت و سلامت محصول خریداری شده است. پیش از خرید هر نوعی از کیف پول های سخت افزاری توجه به اصالت کالا و معتبر بودن فروشگاه از جمله فاکتور های کلیدی است که می بایستی آن ها را نیز در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که در هنگام خرید کیف پول سخت افزاری، به بسته بندی محصول توجه ویژه ای داشته باشید

در نهایت، به عنوان سخن پایانی باید اذعان داشت که از آن جایی که مزایای کیف پول های سخت افزاری بیش از محدودیت های آنهاست. بهترین و مناسب ترین جایگزین برای ذخیره و نگه داری ارزهای دیجیتال، آن هم به روشی مطمئن و ایمن، کیف پول های سخت افزاری است. کیف پول های سخت افزاری زیادی در بازار وجود دارند که با توجه به نیاز کاربران در مدل های متنوعی طراحی شده اند. لذا با توجه به نیاز و شرایط خود، با بررسی نکات گفته شده در این مقاله می توانید انتخابی مطمئن برای سرمایه گذاری روی ارزهای مورد نظر خود داشته باشید.

لطفا نظراتتان را با همکاران ما در فروشگاه اینترنتی فارسی مارکت جهت بهبود مقالات به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر
پاسخ دهید
محصولات مرتبط
LEDGER
‎ریال42,000,000
کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) محبوب ترین و امن ترین کیف پول دیجیتالی برای ارزهای دیجیتال (بیت کوین و سایر رمز ارزها) است. از این کیف پول جهت سرمایه گذاری و یا تریدینگ (خرید و فروش ارزهای دیجیتال) استفاده می شود. این...
TREZOR
کیف پول سخت افزاری ترزور مدل T  نسل جدید کیف پول های دیجیتالی شرکت ترزور از بهترین کیف پول های موجود در بازار است  این کیف پول به گونه ای طراحی شده که با اطمینان از بیت کوین، ارزهای دیجیتالی و سایر...
LEDGER
کیف پول لجر نانو ایکس آخرین مدل کیف پول سخت افزاری کمپانی لجر است که اوایل سال 2019 به طور رسمی معرفی شد. کیف پول لجر نانو ایکس ضامن نگهداری کلیدهای خصوصی شما به صورت امن است و دسترسی به بیت کوین و ارزهای دیجیتال تان...
مقاله های مرتبط

ورود/ثبت نام

فهرست

اشتراک گذاری

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم